Ev tekstil ürünlerinden olan perdeler perde satıcı ve üreticileri tarafından müşteri beğenisine sunulmak üzere tasarlanmakta ve perdeciler son tasarım ürünü olan perdeleri mağazalarında, Show romlarında, kataloglarında, fuarlarda, internet üzerinde bulunan web sayfalarında sergilemektedirler.

Perdeciler tarafından üretilen veya satışa sunulan klasik perde, güneşlik, tül kumaşları dışında mekanizmalı veya mekanizmasız olarak tasarlanan bir çok perde çeşidi ve modeli bulunmaktadır. Kullanım alanlarına göre, kumaş cinsine göre, perde kumaş özelliğine göre, modeline göre gruplarlanmaktadır. Isı ve ışık kontrolü sağlayan ve dekoratif görüntü veren perdeler arasında stor perde, zebra perde, jaluzi perde, güneş kırıcı stor perde bazılarıdır.

Estetik görünüm amaçlı fon perdeler perdeciler tarafından sunulurken perde takmayı sorun olmaktan çıkaran japon perde modelleri, estetik görünümlü rüstik perdeleri, kruvaze perdeleri de sunmaktadır. Stüdyo, tiyatro, sinema salonları için kadife sahne perdeleri, projeksiyon ve sinema cihazları için projeksiyon perdeleri bulunmaktadır. Gemi, yat, kış bahçesi, tavan pencereleri için düet plise perdeler sunulan perde modelleri arasındadır.  Yeni tasarım ve modelleri için stor perde başlıklı makalemizi okuyun