Tül perde modelleri odanın rengine dekorasyon öğelerine göre tasarlanmalıdır. Sade ve modern veya klasik farketmez perde seçiminde bu detayları değerlendirerek perde seçin. Bunlar evimizin bir nevi giysisi gibidir. Tül yaşanan mekanları sihirli bir değnek değmiş gibi değiştiren mekana renk veren sadeleştiren kusurlarını örten ve sahibinin renkerli direk yansıtan bir dekorasyon öğesidir. Kısacası tül sadece camı örten bir kumaş parçası değildir.

Tül Perde Modelleri ve Kullanım Şekilleri

Tül seçiminde ilk adım nasıl bir perde modeli yaptıracağınıza karar vermenizdir. Bunun hemen akabinde evin yaş ve stilinin pencere ebadının ve odaya göre oranının doğru belirlenmesidir. Evimizin elbisesi olan perdelere her zamankinden daha fazla itina göstermeliyiz. Her  modelinin bir yıkama şekli vardır. Tül ve perdelerinizi ılık yada soğuk su ile yıkayınız.  Ütü isteyen ve kırışan ürünler için ıslak ve nemli şekilde çıkarılması tavsiye edilir.

Hangi Mekana Hangi Tül

Tül perde modelleri o yılın trend renkleri ve dekorasyon ürünleriyle orantılı olarak değişiklik gösterir. Temiz ve güzel döşenmiş ev kişinin mutluluğunu ve evde zaman geçirme isteğini artırır. Yaptıracağımız modelleri odamızdaki diğer dekorasyon ile doğru orantılı olmalıdır. Spor mobilya ile gidebilecek tül modelleri daha sade kesimli olmalıdır. Ya da desenli halı ve koltuklar ile uyumlu perdeler düz renk ve abartısız olmalıdır. Aksi halde ne mobilya, ne halı ne de perdelerimiz kalitesini gösterir. Ortam boğucu, karışık ve kalitesiz görünür. Klasik döşenmiş mekanın perdeleri spor kesimli kumaş ve modellerden seçilmemelidir. Desen ağırlıklı döşenmiş odada düz renk kumaşlardan yapılmış duvar rengine uygun tonlarda tüller seçmeliyiz. Fonlar eğer desenli ise tülümüz de sade olmalıdır.

Ayrıntılı model ve resimler için lütfen tıklayınız

 

Tül Perde Desenleri

Tül desenleri ve modeli doğru yapıldığında ortaya şık görseller çıkar. Çünkü doğru kumaş ve doğru model yakışan mekana yapıldığında  ortamın havasını tamamen değiştiren detayların başında gelir. Eviniz için büyük değişikliler yaptığınızda mutlaka işinde uzman ellerden fikirler almalısınız.

Kumaşlar perdeler; Organize, saten, goblen, fransız danteli, sakallı , damask , şanzelize, aplik, viskon ve brode vb. kumaşlardan yapılır. Genellikle bir tül ile uygulanmaktadır. Mekana ve dekorasyon stiline uygun kumaş seçimi yapılır. Organza, ipek, polyester, şifon, greek, fransız, sakallı, sedefli ve kordoneli gibi birçok çeşidi kullanılarak dikilir. Tek başına yada aksesuarlar ile çok faklı model ve tasarım yapılabilir. Yeni yılın perde desenleri hakkında bilgi almak için lütfen perde modelleri başlıklı makalemizi okuyun.