Estetik duruşları ile pencerelerde hoş bir görüntü oluşturan stor perde aynı zamanda ortama ısı ve ışık girişini kontrol aldığı gibi ısı yalıtımı da sağlamaktadır. İpli ve zincirli perde mekanizması ile çalışmakta olup bir boruya rulo olarak sarılarak çalışmakta ve pratik bir şekilde açılıp kapatılmaktadır. Polyester kumaştan üretilen perdeler apreli olması nedeni ile toz ve kir tutmamaktadır.

Polyester stor perdeler % 10’ların üzerinde enerji tasarrufu sağlarken özel madde ile kaplanmış olan güneş kırıcı (sun screen) perdeler ise % 80 ler civarında enerji tasarrufu sağlamaktadır.  Pencere boyutuna göre hazırlanmakta ve tavan yüksekliği, pencere ebatları ne olursa olsun her pencereye uyum sağlamaktadır.

Zengin renk yelpazesine sahip stor perdeler modern tarzda dekore edilmiş evler için, klasik tarzda dekore edilmiş evler için farklı modelleri bulunmaktadır. Keten kumaştan da hazırlanabilen perdelerin uç kısımları istendiği takdirde hareket getirmek, farklı görüntü vermek amacı ile dantel, boncuk, sutaşı gibi tekstil ürünleri ile süslenmektedir. Perde uçları zikzak, su dalgası, oval, yarım daire gibi farklı şekillerde de kesilerek şık görünüm sağlanmaktadır. Farklı çözümler ve tasarımlar için stor perde başlıklı makalemizi okuyun.