Ev ve ofis pencere dekorasyonu şık duruşlu, hem tül hem perde işlevini gerçekleştiren, bulunduğu ortama ferah görüntüler veren pliseli zebra perde ile yapılmakta ve zebra perde kullanımı sürekli yaygınlaşmaktadır.

Zebra perde görüntü olarak zebra isimli hayvanın sırt görüntüsüne benzemesi nedeniyle bu ismi almıştır. Tül ve kalın dokulu iki farklı kumaşın şeritler halinde kesilerek yan yana birleştirilmesiyle hazırlanmaktadır. Estetik görünümlü perde bulunduğu ortamı ferah ve dekoratif göstermektedir. Tül ve perde olarak iki çeşit perde kullanmak istemeyen müşteriler tarafından tercih edilmektedir. Hem tül hem perde işlevini gerçekleştirmektedir. 3 aşamalı olarak kullanılabilen zebra perdeyi oluşturan kalın şeritlerin yan yana gelmesiyle perde ve güneşlik işlevi gerçekleşmektedir. Kalın şeritlerin ve tül şeridin yan yana gelmesi ile de tül perde işlevi gerçekleşmektedir. İstendiğinde loş havalarda tamamen açılabilmektedir.

Zebra perde yoğun ısı ve ışık alan pencerelerde özellikle ısı ve ışık kontrolü sağlaması amacıyla tercih edilmektedir. Kalın ve ince kumaş şeritlerinin yan yana gelme aralıklarından perdenin bulunduğu ortama istenen miktarda ışık alınabilmektedir.

Pliseli zebra perde tasarımında tül şeritler pliseli yapılarak yerleştirilmektedir ve hoş bir estetik görünüm sergilenmektedir. Perdeleri oluşturan tül ve kalın kumaş şeritleri birbirinden farklı renklerden yapılmaktadır. Düz renk veya desenli tül kumaşlar kullanılırken kalın şeritler ise düz ve farklı renklerle yapılmaktadır. Kalın şerit tasarımında % 100 polyester kumaş kullanımıyla oluşturulan zebra perde modelleri de bulunmaktadır. Perde tasarımları yılın moda renk ve desenleriyle hazırlanmakta ve yüzlerce renk çeşidi bulunmaktadır. Neme dayanıklılık özelliğine sahip perdeler klasik ve modern dekore edilen tüm ortamlarda büyülü görüntüler sergilemektedir.  Fon perdeler ile de kullanılabilmektedir.

Zebra perdeler perde mekanizmasına monte edilerek kullanılmaktadır. Mekanizma yanında yer alan ip veya zincir ile kumanda edilmekte ve açılıp kapanması sağlanmaktadır. Perde uzman ekibi zebra perde ile evini, işyerini dekore etmek isteyen müşterilerin perde uygulaması yaptıracağı alana giderek ücretsiz keşif çalışması yapmakta ve söz verilen tarihte hazırlamış oldukları perdelerin montajını gerçekleştirmektedir.

Pliseli zebra perde tasarımları hassas dokulu tül kumaştan yapılması nedeniyle temizlik işlemi de hassas bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Nemli süngerle hassas dokunuşlarla silinerek temizliği yapılabilmektedir. Perde satıcıları tarafından kuru temizleme yapılması önerilmektedir.