Perde üretici ve satıcı firmaları perde kullanıcıları için hazırlamış oldukları perde renk, model, çeşitlerini perde örnekleri ile sunmakta ve sunumlar mağaza vitrini, web sayfası, perde kataloğu, fuarlar ile yapılmaktadır. Ayrıca perde kumaşlarını hazırladıkları kumaş kartelaları ile renk ve kumaş özelliğinin incelenmesi amacı ile müşteri beğenisine sunmaktadır.

Perde örneklerini görerek beğenen ve perde yaptırmak isteyen müşteri, istediği perde modelini istediği kumaşa ve renge hazırlanması şansına sahip bulunmaktadır. Perde kullanılacak alanın özelliği yerinde keşif yapılır ve perde satıcı firma alan özelliğine, pencere büyüklüğüne, ısı ve ışık durumuna göre o alan için en uygun olan perdeyi önermektedir.

Perde modellerine göre perde sistemleri kullanılmakta ve perde örnekleri perde sistemleri ile bütün olarak web sayfasında, perde kataloğunda müşteriye sunulmaktadır. Perde sistemleri perdelerin ömrünü uzatırken pratik bir şekilde hızlı ve sessiz olarak perdelerin açılıp kapanmasını sağlamaktadır.