perde ölcüsü aşağıdaki açıklamlarda nasıl alındığına dairbilgi alın

Eviniz ya da iş yeriniz için perde ihtiyacınız var. Ama önce ölçü alıp fiyat araştırması ve model incelemek istiyorsunuz. Öncelikle bir adet metre kâğıt ve kalem gibi malzemeleri hazırlıyoruz. Bunları ayarladıktan sonra perde ölçüsü alma işlemine geçebilirsiniz.

İlk ölçeceğiniz yer camın kendisi biz buna kasa ölçüsü de diyebiliriz. Kısaca krokide A sembolüyle belirtilen alan. İşlem sırasında camın kanatlarını ayrı ayrı ölçmek gerekir. Özellikle mekanizmalı modeller için mutlak suretle alınmalıdır. Daha sonra camın dış kenarları yani duvar boşlukları sağ ve sol olacak şekilde ölçülür. Burada ben tülümü boydan boya istemiyorum diyebilirsiniz. Ama yinede bu ölçüyü almak gerekir. Bu işlemle beraber bütün perdenin en ölçüsü elimizde olur.

Perde Boyu Ölçüsü Nasıl Alınır ve Hesaplama Şekilleri

Şimdi boy ölçülerine geçebiliriz. İlk olarak uzun boy perde ölçüsü alınır. Burada kıstas olarak süpürgelik alınabilir. Krokide B olarak belirtilen alan. Daha sonra kısa boy diye tabir edilen ve camın pervazını kapatan ama önünde petek varsa peteğe değmeyecek şekilde ölçü alınır. Krokide C harfiyle belirtilen alandır.

Yapılan işlemlerle beraber elimizde buluna ölçülerle her türlü perde modeli yapılabilir ve fiyat hesaplama bilgisi alınabilir.

PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR