Perde dikişi ve modelleri ve çeşitlerini inceleyin

Her tül modellenin duruşu faklıdır. Çoğu zaman ürünün kalitesi duruşuyla değerlendirilse bile aslında gerçek sebebi dikişidir. Armoni firması olarak biz perde dikişi işlemini kendi bünyemizde ve kalifiye elemanlarımızla gerçekleştirmekteyiz. Çünkü bazen çok kaliteli bir ürün eğer düzgün dikilmez ise sonuç başarılı olmaz. Tam tersine bazen ucuz ve basit bir ürün kaliteli bir dikiş sayesinde çok şık durabilir. Kumaşı perde ve tül yapan aslında onun dikiş kalitesidir. Dekorasyon ve stil anlayışının değişmesiyle beraber yeni dikiş stilleri de doğmuştur. Bazen bunlar eskilerden esinlenerek de ortaya çıkar. Bazı dikiş çeşitlerinden kısaca söz edelim.

Büzgülü Perde Dikişi

Adını kullanılan ekstrafor şeridinden alır. Tül ya da perdenin kenarları ve üst kısmı dikildikten sonra büzgülü ekstrafor dikilir. Bu işlemden sonra ekstrafor büzülerek istenilen en ölçüsüne getirilir ve sabitlenir. Belirli bir metraj oranı yoktur, çoğu zaman eldeki metraj kullanılır. Bu perde dikişi stilinde tül çok muntazam durmaz ve salaş bir görünüm alır.

Pileli Perde Dikişi

En sıklıkla kullanılan perde dikişi pileli olanıdır. Belirli metrajda tül gider. 1/2,5 veya 1/3 oranında kumaş kullanılması önerilir. Kısacası3 metreeninde cam için 7,5 ya da9 metrekumaş kullanılır. Pile aralarının sık yada seyrek olması alınan metraj ile birlikte ayarlanır. Seçilen model sorunsuz olursa muntazam ve kolonumsu bir duruş alınabilir. Halk arasında kanun pile diye bilinir.

Amerikan Pile Stili

Çok eski yıllardan beri bilinen bu dikiş çeşidi son yıllarda tekrar gündeme geldi. Amerikan pile perde dikişi için en az 1/3 oranında tül almak gerekir.10 cmara ile yonca şeklinde dikilerek elde edilir. Organze gibi düz durmayan tül ve fonluk kumaşlarda sıklıkla tercih edilen bu stil görsel olarak en güzel olanıdır. Bu seçenekler arasından size ve seçilen ürüne en uygun olanını seçmek size kalmıştır.

PERDE DİKİŞİ