fon perdeler
Fon perde pencerelerde kullanılan tül, katlamalı gibi ürünlerin sağı ve soluna gelecek şekilde hazırlanan dekoratif amaçlı tercih edilen kumaş perdelerdir. Beraberinde kullanılan kumaş cinsine veya desenine göre farklı seçimler yapılabilir. Kullanılan kumaşın karakterine göre amerikan, kanun, boğma pileler şeklinde dikilebilirler. Güneşten korunması ve daha hatlı durması için arkası astarlanabilir. Bunlar duruşunu doğrudan etkileyen faktörlerdir.

 Kullanıldığı Mekanlar

Kullanılacağı mekanın pencere genişliğine göre farklı enlerde ve sayılarda tercih edilebilirler.Örneğin 150 cm enindeki camda sağda veya solda olacak şekilde tek pano kullanılırken, 200 cm üzerindeki bir camda karşılıklı iki pano kullanılması tavsiye edilir. Perde boyları tercihe göre yere kadar olabilir veya 15-20 cm uzun olacak şekilde yere bırakılabilir. Ayrıca yapılacak kumaşa astar dikilerek daha tok bir görüntü elde edilebilir. Perde pencere kenarlarına kuşak, braçol, boncuk veya metal renso kolları gibi aksesuarlarla toplanabilir. Fon modelleri uygulama olarak tavandan korniş raylarına veya duvardan perde borularına takılabilir.
Panolar farkı pileler veya düz panel olarak uygulanabilir. Ama altına mutlaka lama takılmalıdır. Bu duruşunu doğrudan etkileyen faktördür. Perdeye dikilen ruletler sayesinde ray üzerine takılabilir veya kartonpiyer içine amerikan bandı ile tutturulabilir. Pano fonlar pencere genişliklerine göre farklı enlerde ve sayıda dikilebilir. Ama en fazla 70-80 cm yapılmalıdır. Kenarlarına kuşak braçol veya metal kolları veya boncuk gibi aksesuarlarla toplanabilir. Aksesuarlarla ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen irtibata geçin. Dekor amaçlı kullanılan perdelerdir.

Hangi Kumaşlar Seçilmelidir

Çok çeşitli toplama şekilleri vardır. Mekanda bütünlüğü sağlamak için mobilya ve döşemelerle kombin edilebilir. Pencerelerde tül, katlamalı veya diğer model seçeneklerinin önüne gelecek şekilde, sağına ve/veya soluna uygulanan, işlevselliği olmayan dekoratif amaçlı modellerdir. Altta kullanılan model uygulamalarına bağlı olarak kumaş tercihleri yapılabilir. Kumaş cinsi sınırlaması yoktur. Fon perdeler, kullanılan kumaşların karakteristik özelliklerine göre görünüm sergilerler. Biz firma olarak kumaşlarımızı çoğu zaman astarlıyoruz. Astarlı fon modelleri hem daha şık hemde daha kullanışlıdır.
Müşterinin isteğine göre miflon da kullanılabilir. Bu perde modelleri pencerelerde kullanılan tül, katlamalı gibi sağı ve soluna gelecek şekilde hazırlanan dekoratif amaçlı kumaşlardır. Fon perde modelleri beraberinde kullanılan kumaş cinsine göre seçimler yapılabilir.  Farklı dikiş stilleri ile dikilebilir.  Astarlı ve astarsız dikilebilir istenirse muflonlu da dikilebilir. Fon perde fiyatları seçilen kumaş ve dikiş seçeneğine göre değişir.