Özel perdeler arasında yer alan blackout stor perde yoğun ışık alan ev, ofis, otel, laboratuvar, konferans salonu gibi alanlarda, projeksiyon kullanılan salonlarda tercih edilen perde modelleri arasında yer almaktadır. Blackout perdeye karartma perde, karartma stor perde, siyah perde de denilmektedir. Karartma stor perde modeli güzel gece uykuları için, dışarıdan içerisinin görünmemesi (gizlilik) için de tercih edilmektedir. İstenen alanda rahatlıkla kullanılmakta, banyo, mutfak, yatak odası, çocuk odasında yer aldığı gibi yazlık evlerde de tercih edilmektedir.

Karartma perde aydınlıkta uyuyamayan müşteriler için otel ve motellerde tercih edildiği gibi gündüz uyuyan bebek ve çocukların ışıktan etkilenmeden rahat ve kesintisiz uyku uyuması için çocuk odalarında da tercih edilmektedir. Slayt veya projeksiyon gösterilerinin etkili ve verimli olması için gösterinin gerçekleştiği alanda da kullanılmaktadır.

Estetik görünümlü karartma stor perde sıfır ışık geçirgenliği ve dekoratif görüntüsü nedeniyle tercih edilmektedir. Stor perde mekanizması kullanılarak çalışmakta ip veya zincirle açılıp kapanmaktadır. Ayrıca motorlu perde sistemi ile çalışan modelleri de bulunmaktadır. Perde mekanizması bir kasa içine gizlenmekte ve estetik olarak güzel bir görünüm sağlanmaktadır.

Blackout stor perde neme dayanıklılık özelliğine sahiptir. Perdenin iki yüzü farklı özellik göstermektedir. Polyesterden üretilen perdenin akrilik kaplı ön yüzü estetik bir görünüm oluşturmakta, arka yüzü ise karartma özelliği taşımakta ve ışık geçirmemektedir. Pencere ölçülerine göre seçenekler sunulmakta eni 100 cm, 110 cm, 120 cm, 130cm, 120cm, 150 cm, 160 cm, 170 cm, 180 cm, 190 cm, 200 cm olan modeller bulunmaktadır. Perde boyu ise standart 200 cm. dir. Pencere ölçüleri farklı olan müşteriler için ise özel sipariş olarak ve pencere ölçüleri alınarak özel olarak karartma perde yapılmaktadır.

Karartma stor perde ev, ofis, iş yeri dekorasyonuna uyum sağlayan zengin renk seçeneği sunmaktadır. Beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı ana renkler ve lila, leylak, fuşya, turuncu gri gibi ara renk, pastel veya canlı renkleri bulunmaktadır. Blackout stor perde kolay temizlenme özelliğine sahip bulunmakta ve nemli sünger veya temizlik bezi ile silinerek temizlenebilmektedir. Pencere ve tavan özelliği dikkate alınarak tavana, duvara veya pencere içine monte edilmektedir.